هشداری برای امنیت تلگرام

این روزها تلگرام یکی از محبوبترین شبکه های اجتماعی در ایران است وبا ورود به ایام انتخابات هم بیش از پیش بر تعداد کاربران آن افزوده شد بطوری که کمتر از یک ماه پیش وزیر ارتباطات تعداد کاربران تلگرام را 14میلیون اعلام کرده بود اما کمی بعد یکی دیگر از مسئولین فضای مجازی کشور از عضویت 22 میلیون کاربر ایرانی در تلگرام سخن گفت !که در واقع بیش از 1/4 جمعیت کشور در تلگرام عضویت دارند که این خود به تنهایی می توانند بهترین محل با یک جامعه آماری بزرگ برای تحقیق و بررسی باشد.

telegram

اما با افزایش اقبال عمومی نسبت به بهره برداری از ابزارهای نوین ارتباطی مانند تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی موبایلی متاسفانه شاهد افزایش روزافزون آمار قربانیان شبکه های اجتماعی در ایران هستیم .

مثال اخیرا آن را هم می توان در ماجرای انتشار تصاویر خصوصی یکی از ورزشکاران داخلی مشاهده نمود که متاسفانه سرقت اطلاعات از تلگرام و تلفن همراه وی موجب بروز مشکلات زیادی برایشان شد.

alexa-telegram-1

چرا تعداد افراد هک شده از طریق تلگرام در ایران بسیار زیاد است:

مطمئنا  شما هم مثل من در سایت ها واز افراد مختلف سخنان زیادی در باره امن بودن شبکه اجتماعی تلگرام شنیده اید و با موضوعات مختلفی روبه رو شده اید که تلگرام رو به عنوان یکی از امن ترین شبکه ها مطرح میکنن و بزرگترین دلیلی هم که به آن استناد می شود که خود بنده هم قبل از تحقیقات در این باره با توجه به آن تلگرام را امنترین شبکه اجتماعی میدانستم جایزه 300 هزار دلاری شرکت تلگرام برای کسی هست که تلگرام را هک کند، ولی با کمی تفکر وآشنا یی با عنواع روش های هک و اصل متن عنوانی تلگرام متوجه این موضوع میشویم که تلگرام بیشتر بر امنیت فقط سرور های خود تاکید دارد واین جایزه برای این تعییین شده است نه برای روشهای که کاربران هک میشوند که بیشتر شان هم به روش معروف به مهندسی اجتماعی صورت میگیرد.در ادامه برای روشن شدن بیشتر موضوع به سراغ سخنان افشا گر معروف فضای مجازی اقای ادوارد اسنودن میریم.

snoden

ادوارد اسنودن (Edward Snowden)در موضوعات افشاگرانه خود بر ناامن بودن تلگرام اشاره کرده واین به تنهایی بسیار بسیار قابل تامل میباشد.

جالب توجه هم این است که در کشورهای پیشرفته وصاحب علم IT تلگرام کاربرد چندانی ندارد،ومتاسفانه در این مورد هم باید خدمت شما عرض کنم که تلگرام حتی به اندازه 1 دهم کاربران واتس آپ (Whatsapp) هم کاربر ندارد و آنگونه که مدیرعامل سازنده تلگرام (Pavel Durov) اعلام کرد تنها 60 میلیون کاربر از این نرم افزار بهره می برند !!!!!!!!!!!!!!!.

1116837

اما چرا این نرم افزار در ایران محبوب است !؟

این سوال مهمی است که جواب آن این بسیار ساده است ! یکی از دلایل محبوبیت تلگرام در ایران عدم حضور رقبای بزرگ آن در ایران است بطور مثال وی چت ، وایبر و … دهها شبکه دیگر بدلیل ورود زود هنگام تر به فضای مجازی ایران مشمول فیلترینگ شدند.

مورد دیگر اینکه تلگرام بر خلاف واتس آپ تا ابد عکس ها و اطلاعات شما را در سرورهای ابری خود نگهداری می کند پس از برای کسی عکس یا متنی را ارسال می کنید توجه داشته باشید که اگر سال دیگر هم تلفن شما سرقت شود و یا حساب شما هک گردد دیگران قادر خواهند بود به تصاویر و اطلاعات ارسال شده شما در ماهها قبل دسترسی پیدا کنند که این ویژگی بدلیل ویژگی Sync اطلاعات در سرور ابری این نرم افزار است .

اما از این مهمتر ویژگی اتصال بی نهایت دستگاه تلفن همراه و رایانه به یک حساب در تلگرام است که این روزها بیشترین سهم قربانیان هک تلگرام را به خود اختصاص داده است یعنی اگر شما توسط یک ویروس برنامه ریزی شده خاص هدف قرار بگیرید و یا حتی تلفن همراه شما برای دقایقی در دسترس افراد سودجو قرار بگیرد آنها می توانند تلفن همراه خودشان را به حساب تلگرام شما متصل کنند و هر اطلاعاتی را که شما دریافت و یا ارسال می کنند برای خود دریافت و ذخیره کنند .edward-Snowden-1-620x413

پس توصیه می کنم حداقل هر هفته یکیا دو بار بخش Active sessions را در بخش تنظیمات Privacy and Security تلگرام خود چک کنید تا در صورت اتصال یک رایانه یا تلفن همراه ناشناس به حساب کاربری خود آن را حذف نمایید .

لطفا توجه داشته باشید که بی توجهی به این قسمت می تواند بیشترین تهدید برای امنیت اطلاعات شما باشد خصوصا اگر شما در گروههای زیادی حضور دارد و از هر آشنا و غریبه ای فایل و لینکهای مختلفی را دریافت می کنید !!!

متاسفانه ادوارد اسنودن به یکی از تهدیدات مهم تلگرام اشاره کرده است که آن هم ذخیره شدن پیامهای کاربران بدون رمز نگاری در سرورهای این شبکه است پس اگر اطلاعات و تصاویر شخصی مهمی دارید از تلگرام برای ارسال آنها استفاده نکنید.

GMIC VK Chat_500

حتما توجه داشته باشید که تنها ویژگی قابل تامل تلگرام در حوزه امنیت ویژگی Secret Chat آن است که متاسفانه نه کانالها و نه حتی گروهها و ارتباطات شخصی فاقد آن هستند پس اطلاعات شما به راحتی قابل سوء استفاده توسط سودجویان خواهد بود

snowden - telegram

حتی مدیرعامل تلگرام هم در پاسخ به هشدار اسنودن این واقعیت را عنوان کرده که اگر در مورد امنیت اطلاعات خود نگران هستید فقط از بخش Secret Chat استفاده کنید ! پس خود این فرد روسی تبار هم قبول دارد که نرم افزارش امن نیست !

snowden - telegram - durov

جالب توجه است که کاربران ایرانی 81 درصد ترافیک اینترنتی سرورهای  این نرم افزار را ایجاد می کند ، کاربران کشور عربستان سعودی با نزدیک به 3 درصد  ایجاد ترافیک بیشترین حجم کاربران تلگرام را در جهان دارد تشکیل می دهند.

alexa-telegram-2

در اخر هم به دوستان وخوانندگان عزیز فقط از جانب احتیاط عرض میکنم که هرگز وهرگزوبازهرگز از برنامه های تلگرام های غیر رسمی که با عناوین مختلف وجود دارد استفاده نکنید زیرا که اگر به اصل یک برنامه چنین نقد های اگر وارد باشد بلاشک نسخه های غیره رسمی آن قابل اعتماد نخواهد بود وهمچنین سعی بر دانلود از مارکت های معتبر مثل گوگل پلی(google play) بفرمایید وبه سایت های مختلف که از اپلود کردن برنامه ها در اپلود سنتر ها استفاده میکنند اعتماد نفرمایید.

n9R0TL9JUrg

(بسیاری از سایتهای غیر رسمی ارائه نرم افزارهای تلفن همراه مرجع انتشار انواع ویروس ها و بد افزارهای جاسوسی هستندد مراقب باشیم.)

در نوشتن این مقاله از مقالات بسیار فارسی وانگلیسی استفاده شده است .

تهیه شده در: gapit.ir

5+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • ساسان جامعی

7 thoughts on “هشداری برای امنیت تلگرام

 • ژانویه 20, 2016 at 5:06 ق.ظ
  Permalink

  اقا بجان خودم تزسوندی منو

  1+

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • ساسان جامعی
  Reply
 • ژانویه 20, 2016 at 7:07 ق.ظ
  Permalink

  پس به نظرتون از چی استفاده کنیم

  0

  Reply
  • ژانویه 20, 2016 at 7:27 ق.ظ
   Permalink

   کلا استفاده نکنیم بهتره از زندگی انداخته همه رو

   0

   Reply
 • ژانویه 21, 2016 at 5:09 ق.ظ
  Permalink

  بزرگترین خطرش واسه همه همین از دست دادن لحظه های زندگیه به نظر من

  4+

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • ساسان جامعی
  Reply
  • ژانویه 21, 2016 at 5:10 ق.ظ
   Permalink

   دمت گرم گل گفتی

   0

   Reply
 • ژانویه 21, 2016 at 6:11 ق.ظ
  Permalink

  راس میگه واسه ما کاربرای عادی امنیت سایبری زیاد مشکل ساز تر از این نیست که داریم زندگیمونو به تلگرام میفروشیم

  0

  Reply
 • ژانویه 21, 2016 at 9:13 ق.ظ
  Permalink

  هیچ مشکلی نیست فقط همین که دوستان میگن اونم خطریه که به زندگیمون داره

  1+

  Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *