ابزاری که جریان خون را کنترل می کند

این وسیله را می توان جزو بهترین تکنولوژی روز دنیا دانست . درکشور های جهان سوم به خصوص مناطقی که طبق آمار وزارت بهداشت درصد بیماری های قلبی و عروقی و به خصوص بیماری هایی که با خون انسان در ارتباط هستند ، با داشتن این ابزار می توانند اطلاعات خوبی از وضعیت جسمی خود داشته باشند.در ادامه قصد داریم این وسیله که بر روی پوست بدن apply می شود را برسی کنیم.

این ابزار قابلیت انعطاف پذیری بر روی پوست بدن را دارد و با حسگر های حرارتی بسیار ریز جریان خون جاری در زیر پوست را به طور دقیق تخمین می زند .

با این حسگر پزشکان می توانند اطلاعات دقیق تری نسبت به بیماران خود داشته باشند . با توجه به اظهارات مختراعان :

  • این ابزار در کلنیک های پزشکی برای بیماران قابل استفاده بوده به خصوص افرادی که پیوند پوست داشته اند .
  • این ابزار را می توان در درون بدن هم جای داد.
  • این وسیله جریان خون در رگ های بزرگ که فاصله زیادی با پوست دارند را نیز به همان دقت میزان خون جاری در مویرگ های موجود در سطح پوست، تخمین می زند.
جان راجرز، مهندس و استاد دانشگاه ایلینویز که در ساخت این ابزار پوشیدنی مشارکت داشته در این رابطه می گوید: در مقایسه با روش های مدرن اندازه گیری جریان خون که بر سیستم های اپتیکال یا فناوری فراصوتی مبتنی هستند، حسگر جدید بسیار ساده تر و ارزان تر ساخته و ارائه شده و از همه مهم تر اینکه به حرکات بدن فرد حساسیت کمتری دارد. این ویژگی موجب شده تا طیف گسترده تری از بیماران در شرایط مختلف بتواند از آن کمک بگیرند.
wearable-can-measure-blood-flow-2
پزشکان با تست های مداوم و منظم و ثبت تغییرات جریان خون می توانند نسبت به سلامت بیماران خود دید دقیق تری داشته باشند. با وجود فناوری های مشابه، سیستم جدید با روش کار ساده ای که دارد، در جهت پیشرفت علم پزشکی قدمی بزرگ برداشته است .
این وسیله  با گرم کردن پوست و سپس ثبت حرکات گرمایی، میزان جریان خون را مشخص می کند. به زبان ساده تر، عناصر گرم کننده روی رگ یا مویرگ در نزدیکی پوست قرار داده می شوند، پس از اینکه پوست گرم شد، خون جاری در آن رگ ها سعی می کنند گرما را دور کنند و سنسورهای گرمایی دور عناصر گرمازا جمع می شوند و جهت و میزان گرمای حرکتی را ثبت می کنند. پس از ترکیب کردن این اطلاعات با مدل هایی که سیال بودن خون را تعیین می کنند، رقم نهایی میزان جریان خون به دست می آید.
wearable-can-measure-blood-flow-4
به گفته راجرز، او و همکارانش در نظر دارند در آینده نزدیک از این تکنولوژی برای تعیین وضعیت عروق بیمارانی که پیوند پوست داشته اند، استفاده کنند. لازم به ذکر است، سرمایه مالی این تحقیقات را شرکت لوازم آرایشی لورئال تامین کرده و متخصصان پوست این کمپانی برای تحقیقات خود از این سیستم بهره می گیرند .
0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *